Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'na Kürtler Katıldı mı?
TÜRKSOLU
Anasayfa  |  Gazete  |  Dergi   |  Kitaplar  |  Broşürler  |  Filmler  |  Ziyaretçi Defteri  |  Abonelik  |  Künye  |  İletişim  |  Arşiv  |  Sayı: 

Sayı: 40-41

Sinei Millete

21 dakikalık film
 

Büyütmek için tıklayınız

Büyütmek için tıklayınız

Büyütmek için tıklayınız

Büyütmek için tıklayınız

Büyütmek için tıklayınız

Büyütmek için tıklayınız

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'na
Kürtler Katıldı mı?

Atatürk şehitlere ihanet etmiş!

DTP’li Muş milletvekili Sırrı Sakık Çanakkale Şehitlikleri’ni gezmiş ve şu açıklamalarda bulunmuş:

“Bu ülkede burada yatan şehitlerin ruhuna uygun bir cumhuriyet oluşturmak istiyoruz. Eminim ki, onların ruhu bizi izliyor. Burada şehit düşen Muşlusu, Şırnaklısı, Vanlısı, Gazianteplisi, İstanbullusu, Trabzonlusu hepsinin ruhu bizi izliyor. Hepsi diyor ki, bizim ruhumuzun şad olması için barışı ve kardeşliği savunun. Hepimize görevler düşüyor, Kürdüyle, Türk’üyle. Demokrasiden yana olan herkesin ortak bir vatan için ortak sorunluluklar düşüyor.”

Ne kadar güzel diyebilirsiniz içinizden, işte adam kalkmış Çanakkale Şehitlikleri’ne kadar gitmiş, orada şehitlerimiz için dua etmiş.

Ama olay elbette öyle değil. DTP’nin Çanakkale’de il kongresi varmış, Sırrı Sakık da kongre için gitmiş Çanakkale’ye, şehitlerimiz için değil!

Ama Çanakkale’ye kadar gitmişken şehitliklere de uğramış ve şehitler üzerinden bölücülük yapmaya kalkmış. Sözde Kürtler Çanakkale’de savaşmışlar.

Sözlerinin devamında ise Atatürk’e saldırmış ve Atatürk’ün Kürtlere ihanet ettiğini buyurmuş. Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda Kürtler Türklerin yanında savaşmış ama Atatürk onların hakkını vermemiş. Yani klasik bölücü Kürtçü tezleri tekrarlamış Sırrı Sakık.

Ama Sırrı Sakık’ın bu bölücü tezlerini bugün Türkiye’de neredeyse herkes savunuyor. Kimisi hararetle, kimisi inanarak, kimisi inanmak isteyerek. En önemlisi de bu sonuncusu, Türkiye’nin büyük çoğunluğu buna inanmak istiyor. Ama büyük çoğunluk derken, kendisine Türk diyenlerin büyük çoğunluğunu kastediyoruz.

Ama tarih elbette bambaşka. Kimileri inanmak istemese de, kabullenmek istemese de, Kürtler ne Çanakkale Savaşı’nda ne de Kurtuluş Savaşı’nda vardı.

Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda Kürtler neredeydi?

Kürtler çok istiyorlarsa şunu diyebilirler; biz Kurtuluş Savaşı’nda ve Çanakkale’de fiili olarak bulunamadık, çünkü o dönemin koşulları uygun değildi ama o mücadeleyi can-ı gönülden destekledik ve destekliyoruz.

Ama iş fiili katılıma gelince, biz aynı cephede omuz omuza Türklerle birlikte savaştık demeye gelince; orada durmalılar. Çünkü bu savaşlara kimler katıldı, kimler katılmadı ortada.

Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun resmi kaybı 48 bin asker.

Peki bu 48 bin şehidimizin nerelerden gelip Çanakkale’de öldüğü biliniyor mu? Elbette biliniyor. Her bir şehidin, ana-baba adından tutun köyüne kadar kim oldukları biliniyor.

Peki Çanakkale’de kimler şehit olmuş? 48 bin şehidin 992 tanesi Güneydoğu’dan katılmış. Yani %2’si. Ama bu rakam da bizi yanıltmasın, bu 992 kişinin 502’si de Antep’ten katılmış.

Mesela Sırrı Sakık’ın memleketi Muş’tan kaç kişi şehit olmuş?

7 kişi!

Diyarbakır’dan 49, Van’dan 36, Siirt’ten 40, Mardin’den 7 kişi.

Görüldüğü gibi rakamlar ortada: Kürtler pek Çanakkale’ye uğramamış!

Peki Kurtuluş Savaşı’nda durum farklı mı?

Orada da durum oran olarak aynı. Toplam 35 bin resmi şehidimiz var Kurtuluş Savaşı’nda. Bunların 685’i Güneydoğu doğumlu. Oran olarak yine %2!

Sırrı Sakık’ın memleketi Muş’tan katılım bu defa çok yüksek olmuş ki şehit sayısı 18!

Yani rakamlara baktığımızda görüyoruz ki Kürtler Kurtuluş Savaşı’nda da ortalıkta gözükmüyor...

Kürtlere kardeşlik soruları

Ama biz yine de geçmişi çok kurcalamaktan yana değiliz. Kürtler bu rakamları unutabilirler, biz de unutabiliriz, yeter ki günümüze gelelim ve anlaşalım.

O halde bir de şu sorulara cevap arayalım.

Mesela Sırrı Sakık ve diğer DTP’li milletvekillerine ya da onlarla aynı yolda yürüyenlere soralım.

Ailenizde kaç kişi Çanakkale Savaşı’nda, kaç kişi Kurtuluş Savaşı’nda şehit oldu?

Şehit olmasa bile ailenizde hiç bu savaşlara katılmış dedeleriniz var mı?

Onlar size Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı anılarını anlattılar mı?

Ve devam edelim sormaya...

Ailenizde kaç kişi şu ana kadar PKK için savaşırken öldü?

Hâlâ PKK’da savaşan akrabalarınız var mı?

Mesela Sırrı Sakık’ın yanıtlaması çok kolay olacaktır çünkü ağabeyi Şemdin Sakık PKK’nın Apo’dan sonraki ikinci adamıydı ve şu an hapiste!

Bu arada şunu da soralım kaç akrabanız PKK davasından içerde yatıyor?

Bu soruların cevapları yeterince aydınlatıcı olacaktır elbette.

Ama madem yine de biz bu ülke için savaştık diyorlar, onu da kabul edelim yalnız şunları onların ağzından duymak istiyoruz.

Evet bunları diyebilir misiniz:

Biz Kürtler, Çanakkale’de İngilizlere karşı Türklerin yanında savaştık.

Biz Kürtler, Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlara karşı Türklerin yanında savaştık.

Biz Kürtler, Fransız işgali sırasında Antep’te, Maraş’ta, Urfa’da Fransızlara karşı Türklerin yanında savaştık.

Biz Kürtler, İngilizler işgal ettiği sırada Musul ve Kerkük’te İngilizlere karşı Türkleri destekledik.

Evet desinler görelim; biz Kürtler, İngilizlere, Fransızlara, Yunanlara karşı savaştık desinler!

Diyemezler, çünkü İngilizler, Fransızlar ve Yunanlar hemen arşivleri açar ve Kürtlerin kimin yanında olduğunu açıklarlar.

Kaldı ki madem siz bize karşı savaştınız o zaman size desteğimizi çekiyoruz derler.

Kolay mı...

İngilizlerin, Fransızların desteğini çektiğini bir düşünün, Kürtler ne yapar!..

Evet bu soruların cevabını alabilirsek o zaman biz de Türk-Kürt kardeşliğine inanabileceğiz.

 

Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R...
 


Bu yazıdaki analizin büyük kısmına katılırım ama Antepli bir TÜRKMEN olarak itirazım var sizin vermiş olduğunuz tabloda kurtuluş savaşında antepteki şehit sayısı sadece yetmişiki 72 görünüyor ben bir antepli olarak buna itiraz ediyorum biz antepliler resmi ve kayıtlı olarak DESTANSI ANTEP SAVUNMASI esnasında tam 5.500 şehit verdik bu resmi kayıtlarda vardır

Şehir nufusu 20,000 bin iken antebin kadın çocuk ve milis olarak verdiği şehit sayısı tam 5,500 kişidir.Lütfen bu unutulmasın Antep savunması Yüce ATATÜRKÜN de dediği gibi kurtuluş savaşına nüve olmuştur KURTULUŞ SAVAŞI Destanı yazılmaya antepten başlamış ve bu ateş bütün anadoluyu sarmıştır.

Antep 1,000 yıldır Türk yurdunur ve ebediyete kadarda Türk yurdu olarak kalacaktır. NE MUTLU

TÜRKÜM DİYENE...

Mehmet Karmanoğlu, İstanbul


Elif adlı vanlı ziyaretçi, Türksolu'na bir soru sormuşsun; TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin ilk anayasasında “Türk ve Kürt Halkları Türkiye Cumhuriyetini Kurmuştur” diye bir madde var mıydı yok muydu diye (PKK’lı Kürtlerin Toprak İstemek için uydurduğu bir yalan.) . Sen Madem Türk'üm ve evimizde Türk Bayrağı ve Atatürk resimleri var diyorsun nasıl oluyor da Türkün Atası Atatürkün, ortak bir şirket kurarmış gibi Bir Cumhuriyet kurduğuna ihtimal verebiliyorsun. Türk halkı için düşmanlarının bile kabul ettiği devrimleri yapabilen bir insan, “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyebilen bir insan, servetini Türk Dilinin Unutulmaması için bırakabilen bir insan ve daha Türk Halkına ciltlere sığmayak kadar yarar sağlayan bir insan nasıl olur da senin ihtimal verdiğin gibi ortak bir devlet kurma düşüncesinde olabilir.

Hüseyin, İstanbul


merhabalar. yazınız gerçekten aydınlatıcı olmuş. ben vanlı türk bir ailenin çocuğuyum. evimizde her zaman Atatürk resimleri ve Türk Bayrağı asılı olmuştur.

lafı uzatmadan bir soru sormak istiyorum. yanıtlarsanız çok mamnun olacağım. ben ankara üniversitesinde okudum. fakültemiz örgüt evi gibiydi. arkadaşlarımız da örgüt üyesi gibi. ve onların her zaman bir iddiası vardı. atatürk kürtleri kullandı onlardan yardım istedi savaştılar. ilk anayasada şöyle bir madde varmış türkiye cumhuriyeti TÜRK ve kürt halklarının birlikte kurdukları bir cumhuriyettir? ve sonraki anayasada bu madde kaldırılmış. ben bunun doğruluğunu merak ediyorum.

Elif, Van


 
Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R İ N İ Z İ    B İ Z E    Y A Z I N
 


İsim:


e-posta:

Telefon: Şehir:  
(e-posta ve telefon bilgileriniz yayınlanmayacaktır)
Ziyaretçi defterini okumak için tıklayınız...

 

İletişim:  İstanbul: 0212 292 65 27   Ankara: 0312 417 27 01   İzmir: 0232 463 59 06   Adana: 0322 456 29 40